دسته : دسته‌بندی نشدهتاریخ: 2017/10/09
ابلاغ شاخص‌های کلیدی عملکردبه مراکزوابسته به آستان قدس‎رضوی

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی آستان قدس رضوی، با ابلاغ حکم انتصاب حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی از سوی مقام معظم رهبری، سیاست‌های کلان آستان قدس رضوی در قالب ۶ محور عمومی، فرهنگی، موقوفات، خدمت به محرومان، اقتصادی و اداری و منابع انسانی از این حکم استخراج شد و در ۳۰ بند به همه حوزه‌های اجرایی آستان قدس ابلاغ گردید.

با تشکیل شورای راهبردی برنامه ریزی به منظور عملیاتی ساختن سیاست‌های کلان، ۱۰ کارگروه تخصصی موقوفات و نذورات، حرم و زائر، فنی و عمران، سلامت و درمان، امداد مستضعان، فرهنگی، اقتصادی، تبلیغ دینی، ستاد و پشتیبانی و علم و فناوری فعال شد تا عوامل حیاتی و شاخص‎های موفقیت را در حوزه‎ها و بخش‎های مختلف استخراج کنند.

مدیر برنامه و بودجه آستان قدس رضوی در این خصوص طی گفتگویی با نشریه همکار، ضمن اشاره به نقش مدیریت برنامه و بودجه به عنوان دبیرخانه این شورا برای ایجاد هماهنگی، ابلاغ مصوبات و برگزاری جلسات گفت: با توجه به تاکیدات تولیت معزز آستان قدس رضوی بر همکاری تمامی ارکان و اجزای آستان قدس رضوی برای تحقق ابعاد مختلف این سیاست ها، با طراحی و به کار گیری برنامه های عملیاتی استقرار نظام های پایش و کنترل مستمر، با مشارکت حداکثری مدیران و کارکنان سازمان، اقدامات مطابق الگوی مصوب ارائه شده از سوی مشاوران دفتر مقام معظم رهبری مورد پیگیری قرار گرفت.

احمدرضا مقدسی شناسایی و پیشنهاد عوامل حیاتی و شاخص ها ذیل هر یک از سیاست های ۳۰ گانه، آموزش و فرهنگ سازی در سازمان خصوص الگوی عملیاتی ساختن سیاست ها و آشنایی با روش کار و مدل برنامه، بررسی عوامل حیاتی و شاخص ها در کارگروه های تخصصی و پیشنهاد شاخص و عوامل حیاتی، تلفیق عوامل حیاتی موفقیت و شاخص ها در کمیته تلفیق، تصویب عوامل حیاتی و شاخص ها در شورای برنامه‌ریزی به ریاست تولیت محترم را از جمله اقداماتی عنوان کرد که در راستای عملیاتی ساختن سیاست های کلان به مرحله اجرا در آمده است. 

استخراج شاخص های کلیدی عملکرد

مدیر برنامه و بودجه آستان قدس رضوی در ادامه با اشاره به اینکه بر اساس سیاست های سی گانه تبیین شده از ۶ محور مذکور پس از طی فرایند خود مجموعا ۱۷۵ عامل حیاتی و نیز ۴۸۵ شاخص کلیدی عملکرد استخراج شد اظهار کرد: پس از تایید عوامل حیاتی موفقیت و شاخص های کلیدی عملکرد، سند مذکور به عنوان سند بالادستی همه اقدامات آستان قدس رضوی ملاک عمل بوده و به تمامی حوزه های سازمانی ابلاغ شد.

در همین راستا بودجه سال ۹۶ حسب تاکیدات تولیت معزز بر اساس سیاست ها و شاخص های مصوب تدوین گردید که بر این اساس لایحه بودجه سال ۹۶ در قالب ۲۳۷ برنامه به تصویب رسید و به حوزه های سازمانی ابلاغ شد.

 تهیه برنامه اقدام بر اساس شاخص‌ها

مقدسی با اشاره به تاکیدات تولیت معزز آستان قدس رضوی مبنی بر ارائه گزارشات کمی و عملکرد مراکز وابسته به سازمان و همکاری کلیه حوزه ها در اجرای برنامه ها و بودجه مصوب، مطابق سیاست های کلان بر مبنای مدیریت جهادی اظهار کرد: به این منظور برنامه های خاصی طراحی و مورد پیگیری قرار گرفته است.

وی افزود: بر این اساس شاخص های خاص و مرتبط با هر یک از حوزه ها بر اساس وظایف و ماموریت های آنان احصا و به حوزه ها ابلاغ گردیده است.
 همچنین شناسنامه شاخص هایی که ویژگی ها، تعاریف و دور اندازه گیری و قلم های اطاعاتی و آمار مورد نیاز هر شاخص را به عنوان ابزار یکسان اندازه گیری عملکرد فراهم می کند در حال تهیه است.

مدیر برنامه و بودجه آستان قدس رضوی ادامه داد: در این راستا تا کنون طراحی و استقرار سیستم مکانیزه ارزیابی جمع آوری آمار و اطلاعات شاخص ها انجام شده، استقرار سیستم مکانیزه ارزیابی عملکرد شاخص ها و میزان تحقق اهداف به انجام رسیده است.

وی گفت: جمع آوری آمار و اطلاعات مورد نیاز از همه حوزه های سازمانی در شرف انجام است و بر این اساس تجزیه و تحلیل اطلاعات و بررسی میزان عملکرد شاخص بر اساس اهداف تعیین شده در سیاست ها و منشور هفتگانه قابل حصول خواهد بود.

تاکید قائم مقام سازمان بر لزوم تسریع کار

مقدسی با اشاره به مصوبات جلسه شورای برنامه ریزی که با حضور قائم مقام آستان قدس رضوی و سایر اعضا برگزار شد، به دستورالعمل های وی اشاره کرد و تاکید او بر لزوم تسریع کار و عینیت بخشیدن به شاخص ها را در قالب گزارشات نظارتی را مورد توجه قرار داد.

وی ضمن توضیحاتی پیرامون فرایند اقدامات انجام شده خصوص این موضوع گفت: تهیه گزارشات نظارتی بر اساس سیاست ها، نیاز به بسترسازی دارد که در قالب شناسنامه شاخص برای همه حوزه ها باید تهیه شود و همکاران در مدیریت برنامه و بودجه در حال تهیه و تکمیل آن هستند.

مقدسی ضرورت گفتمان سازی در خصوص سیاست ها، عوامل حیاتی و شاخص ها را یکی از این چالش ها عنوان کرد و کمبود نیرو در دبیرخانه را چالشی دیگر بیان کرد و ادامه داد: با توجه به فوریت کار لازم است با شناسایی و انتقال کارشناسان خبره و مشاوران مجرب بنا بر نظر قائم مقام محترم سازمان در جلسه شورای برنامه ریزی و نظارت راهبردی پیرامون این موضوع اقدام شود تا بتوان با تجهیز دبیرخانه کار را به صورت موازی و توسط چند گروه هم زمان پیش برد که به این شیوه می توان با تعیین چارچوب گزارشات مطابق زمانبدی اعمال شده کار را به انجام رساند.

وی در پایان گفت: تا کنون شناسنامه شاخص در بسیاری از مؤسسات، سازمان‌ها و شرکتها تهیه شده و با جمع آوری آمار و اطلاعات برنامه ها و اقدامات، امکان گزارشگیری میزان اجرای سیاست‌ها و تحقق اهداف منشور هفتگانه ابلاغی مقام معظم رهبری بر اساس شاخص‌های کمی قابل انجام است.