دسته : دسته‌بندی نشدهتاریخ: 2018/01/12
دولت برای رفع مشکلات اقتصادی مردم برنامه‌ریزی کند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرضا، امام جمعه شهرضا در جلسه هم‌اندیشی تسهیل در ارائه خدمات عمومی به شهروندان با تأکید بر لزوم تغییر برنامه‌ریزی‌های دولت برای رفع مشکلات اقتصادی مردم، اظهارداشت: پس از پایان اغتشاشات اخیر باید صدای مردم را بشنویم و مطالبات آنها را برآورده کنیم.

حجت‌الاسلام سیف‌الله یعقوبی با بیان اینکه شفاف‌سازی در عملکرد مدیران، باید مبنای عمل در اداره امور باشد، افزود: مدیران اگر با صداقت و بر اساس شفاف‌سازی با مردم سخن نگویند ممکن است حوادث اخیر باز هم تکرار شود.

وی با تأکید بر اینکه نباید جریانات اخیر را تنها در قالب اغتشاش تفسیر کنیم و حرف مردم را نادیده بگیریم، تصریح کرد: اخذ مالیات‌های سنگین سبب نارضایتی مردم شده، مبنای اخذ مالیات خوداظهاری مؤدیان است، اما برخلاف دارایی اعلام شده از سوی آنان مبنای اخذ مالیات بر اساس مبالغ پرداختی در سال‌های قبل محاسبه می‌شود.

امام جمعه شهرضا با اشاره به اینکه مسئولان اداره امور مالیاتی باید بدانند که مالیات‌ها باید از درآمد مؤدیان اخذ شود، گفت: در شرایطی که به علت رکود اقتصادی حاکم بر بازار افراد هیچ درآمدی نداشته‌اند، باز هم از آنان مالیات گرفته می‌شود.

وی با انتقاد از عدم حضور بعضی مسئولان دستگاه‌های اجرایی در این جلسه، بیان کرد: مردم پشتوانه اصلی نظام هستند و اقتدار و امنیت کشور مرهون آنها است، اما بعضی از مسئولان هنوز صدای مردم را نشنیده‌اند.

یعقوبی با انتقاد از عدم حضور مسئولان ادارات شهرستان در نماز جمعه، افزود: نماز جمعه مربوط به این حکومت است چرا باید نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم، مدیران باید در نماز جمعه شرکت کنند تا خبرهای خوش و اقدامات انجام شده را به مردم گزارش دهند.

مردم باید از بهترین شرایط معیشتی برخوردار باشند

سرپرست فرمانداری شهرضا در ادامه این جلسه با بیان اینکه مسئولان و دست‌اندرکاران باید بدانند برنامه‌ریزی برای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم به راهکاری جدید نیاز دارد، گفت: بدون شک مشکلات اقتصادی در جامعه وجود دارد و مردم نیز حق انتقاد دارند و باید به مشکلات اقتصادی و معیشتی آنها رسیدگی جدی شود.

محمد حسین داراب با بیان اینکه تشخیص حق از باطل مهمترین ویژگی ملت همیشه بیدار ایران اسلامی است، گفت: مردم باید از بهترین شرایط معیشتی برخوردار باشند اما در رخدادهای اخیر، ضدانقلاب و افراد خودفروخته به دشمن، با استفاده از نارضایتی مردم اغتشاش ایجاد کردند.

وی با بیان اینکه مردم جامعه مسیر خود را از اغتشاش‌گران جدا و ثابت کردند که افرادی که قصد توهین به مقدسات نظام را دارند، از مردم ایران نیستند، بیان کرد: مردم باید بدانند که تخریب اموال عمومی و ایجاد اغتشاش نه‌تنها سودی ندارد بلکه سبب ایراد خسارت به همه شهروندان می‌شود.

سرپرست فرمانداری شهرضا با اشاره به وجود 8 هزار واحد صنفی، 200 واحد فعال صنعتی و 6 هزار نفر فعال بخش حمل و نقل در این شهرستان، اظهار داشت: باید از امکاناتی که در بخش‌های مختلف شهرضا وجود دارد برای حل مشکلات مردم این شهرستان استفاده کنیم.

وی تدوین راهکارهای جدید و موثر را مهمترین رسالت مسئولان، دانشگاهیان و نخبگان دانست و گفت:‌ ترویج روحیه و فرهنگ انقلابی در مدیریت امور اقتصادیو اجتماعی تنها راه رفع مشکلات است.

افزایش هزینه نظارتی استحکام بنا و اخذ مبالغ هنگفت از شهروندان درست نیست

شهردار شهرضا در ادامه جلسه با اشاره به رکود ساخت و ساز در شهرستان، اظهارداشت: بخش بسیار زیادی از بیکاری‌ها در شهرستان در نتیجه رکود بخش ساختمان است که هر روز در حال افزایش است.

وی اشاره به کاهش درآمد مردم و به دنبال آن درآمد نهادهای خدمات‌رسان به ویژه شهرداری‌، افزود: کمیسیون ماده 100 شهرداری تنها عامل بازدارنده از ساخت و سازهای غیرمجاز است، اما مبالغ نظارتی در بررسی استحکام بنا نیز با وضعیت اقتصادی شهروندان سازگار نیست.

شهرضا با تأکید بر اینکه سازمان نظام مهندسی وظیفه دارد بر همه مراحل ساخت و ساز نظارت کند، تصریح کرد: افزایش هزینه نظارتی استحکام بنا و اخذ مبالغ هنگفت از شهروندان برای این منظور ضامن افزایش ایستایی و استحکام بنا نیست.

وی بیان کرد: برای طراحی نقشه ساختمان مالک باید بارها با مهندسان مشاور سازمان نظام مهندسی مراجعه کند تا نقشه طراحی شده از سویی منطبق با خواست او و از سویی منطبق با اصول مهندسی باشد، اما در شرایط فعلی تعداد زیادی از مهندسان نقشه‌های از پیش طراحی شده را به صورت کپی‌برداری استفاده می‌کنند.

جافری گفت: از ابتدای سال 93 تاکنون عوارض شهرداری افزایش نیافته و از فروردین‌ماه امسال برای دریافت این عوارض تخفیف داده شده و مبالغ معین شده نیز در قالب اقساط وصول می‌شود.

وی اظهارداشت: شهرداری شهرضا بر اساس اختیارات قانونی عوارض شهری را از 20 تا 25 درصد کاهش داده و امکان وصول این مبالغ را در قالب اقساط بلندمدت فراهم کرده است.

شهردار شهرضا با انتقاد از اینکه در شرایط فعلی در زمان خرید قیر و در زمان تبدیل آن به آسفالت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده از شهرداری‌ها وصول می‌شود، افزود: اخذ این مبالغ سبب افزایش فشار اقتصادی بر شهروندان می‌شود.

وی با بیان اینکه ارزش افزوده عامل اصلی تعطیلی کارخانه‌ها است، بیان کرد: بر اساس قانون باید یک سوم بهای بلیط اتوبوس‌ها از منابع دولتی تأمین شود تا از فشار اقتصادی بر خانواده‌ها جلوگیری شود، اما دولت در این زمینه به تعهد خود عمل نکرده است.

جافری با بیان اینکه شهری که بیش از 100 سال از عمر آن می‌گذرد بافت مرکزی آن فرسوده است، افزود: نسبت ناعادلانه در کشور وجود دارد، اگر اشتغال را در کشور افزایش دادیم به دنبال آن هم مالیات افزایش پیدا کند و یارانه را قطع کنیم.

وی با بیان اینکه تأکید بر اینکه مسدود کردن حساب شهرداری بر خلاف اصل تعامل ادارات است که سبب ایجاد اختلال در نظام حسابرسی شهرداری می‌شود، تصریح کرد: صدور آرای قطعی قضایی از سوی اداره امور مالیاتی علیه شهرداری شهرضا، عدم پاسخ به استعلامات شهرداری و مطالبه ارقام هنگفت مربوط به سالیان گذشته از شهرداری از سوی این اداره از جمله دیگر مشکلات شهرداری در خدمت‌رسانی مفید به شهروندان است.

قانون مالیات‌های مستقیم باید به شهروندان آموزش داده شود

رئیس اداره امور مالیاتی شهرضا در ادامه این جلسه با بیان اینکه هدف اصلی امور مالیاتی جلب رضایت مؤدیان و جلوگیری از تضییع حقوق آن‌ها است، اظهارداشت: در سال 96 از تعداد 9 هزار پرونده مالیاتی مؤدیان شهرستان، 6 هزار و 300 نفر که شامل 70 درصد از مؤدیان است، مشمول استفاده از تسهیلات تبصره 100 شدند.

محمد جواد ناظم با بیان اینکه در اصلاحیه جدید قانون مالیات‌های مستقیم از تولیدکنندگان حمایت شده است، اظهار کرد: ماده 132 این قانون سرمایه‌گذاران را تا 13 سال از پرداخت مالیات معاف کرده است مشروط بر آنکه برخی تکالیف قانونی نظیر تسلیم به موقع اظهارنامه در هر سال را انجام دهند.

وی با اشاره به انتقادات بعضی از شهروندان درخصوص مالیات بر ارزش افزوده، گفت: اخذ این ردیف مالیاتی مستند به قانون بوده و مالیات وصول شده از این طریق به حساب خزانه و عوارض آن به حساب شهرداری واریز می‌شود.

رئیس اداره امور مالیاتی شهرضا بیان کرد: بعضی از شهروندان پرونده مالیاتی تشکیل می‌دهند تا از این طریق بتوانند تسهیلات بانکی را دریافت کنند و دیگر به اداره امور مالیاتی مراجعه نمی‌کنند غافل از اینکه این اقدام، آنها را در شمول مؤدیانی قرار می‌دهد که هرسال باید اظهارنامه جدید تسلیم کنند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین نیازهای جامعه ارائه آموزش‌های شهروندی با موضوعات مختلف قانونی از جمله قانون مالیات‌های مستقیم است تا شهروندان کمتر با مشکل مواجه شوند.