دسته : طراحی قالبتاریخ: 2018/03/09
علی عسکری: دو سریال تاریخی به چرخه تولید رسید

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی عسکری شامگاه پنجشنبه در آیین اختتامیه چهارمین جشنواره جام جم، اظهار داشت: بار سنگینی در رسانه ملی بر دوش ما قرار دارد. زمانی رسانه ملی رقیب آنچنانی نداشت اما امروزه رقبای فراوانی در کنار ما وجود دارند که متکی به نظام سلطه هستند و از موفقیت‌های ما خوشحال نمی‌شوند.
وی همچنین به فضای مجازی اشاره کرد و افزود: مرکزیت فضای مجازی در دست آمریکا است و امروزه او میدان‌دار صحنه است و تلاش دارد تا اثرات تخریبی فرهنگی را در جوانان ما ایجاد کند. 
رئیس رسانه ملی با بیان اینکه وظیفه حفاظت از این فضا بر دوش ما است، گفت: امیدواریم با حضور و تلاش شما برنامه‌سازان این اتفاق به انجام برسد. در واقع کل زنجیره تولید رسانه‌ای در تلاش هستند همه رؤسای شبکه‌ها، معاون سیما، گروه‌های تولید و… می‌بایست با تخریب‌های فرهنگی غربی مقابله کنند.
علی عسکری با اشاره به حضور در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: روزی که در مجلس شورای اسلامی در خدمت آقای لاریجانی بودیم جملاتی بیان شد درباره تخریب‌هایی که آمریکا می‌خواهد در کشور ما انجام دهد و من به این نتیجه رسیدم که این دوستان تا چه اندازه به فرهنگ ایرانی توجه ویژه دارند.
وی در ادامه با اشاره به افت سریال‌سازی در سال‌های اخیر بیان داشت: همانطور که شاهد بودید در دوره‌ای از فعالیت سازمان صداوسیما کیفیت سریال‌سازی افت پیدا کرد اما به تازگی این کیفیت به حد مطلوبی رسیده تا جایی که در حال سه سریال روی آنتن تلویزیون داریم.
رئیس سازمان صداوسیما خاطرنشان کرد: خوشحالیم که دو سریال تاریخی بزرگ «سلمان» و «موسی» به چرخه تولید افتاده‌اند. با وجود بزرگانی که قرار است این کارها را بسازند خط و رأس‌هایی در جهت جهانی شدن سریال‌های رسانه ملی رقم زنیم.

**رسانه ملی بیش از 50 شبکه تلویزیونی و استانی دارد
مرتضی میرباقری معاون سیما نیز در ادامه این مراسم با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره گفت: یکی از اهداف برگزاری این جشنواره تقدیر و تشکر از همکاران و برنامه‌سازانی است که در چهار قالب و ساختار، برنامه‌سازی، سریال، مسابقه، مستند و پویانمایی در سال‌های اخیر آنتن تلویزیون جمهوری اسلامی ایران را زنده نگه داشتند.
وی با اشاره به اینکه در رسانه ملی بیش از 50 شبکه تلویزیونی و استانی ملی داریم که تمام جمعیت کشور را تحت پوشش خود قرار داده است، افزود: تمامی مناطق جغرافیایی کشور، شهرها، روستاها و رده‌های سنی خردسال، کودک و نوجوان و کهنسال همگی از مخاطبین برنامه‌های تلویزیون هستند.
معاون سیما خاطرنشان کرد: طبق آخرین نظرسنجی‌ها 84 درصد مردم ایران مخاطب تلویزیون جمهوری اسلامی هستند و این تعداد حدود 3 ساعت و 26 دقیقه تلویزیون ایران را تماشا می‌کنند.
میرباقری گفت: خردسالان، کودکان و نوجوانان نیز شبکه تخصصی خود را دارند. این موضوع در صورتی تحقق پیدا می‌کند که ما تلاش‌های شما عزیزان حاضر در این جلسه را با خود به همراه داشته باشیم.

**جشنواره تلویزیونی از سال آینده با نظم بیشتری برگزار خواهد شد
«محمد احسانی» دبیر چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم ضمن تبریک میلاد حضرت نیز در این مراسم، گفت: جشنواره چهارم با تأخیری نزدیک به چهار سال شکل گرفت و از سال آینده این جشنواره تلویزیونی با نظم بیشتری برگزار خواهد شد.
وی افزود: سیاست ‌ما این بود که در این دوره از جشنواره تلویزیونی جام جم فقط به چهار قالب بسنده کنیم و بقیه قالب‌ها را در دوره‌های بعدی بررسی کنیم.
دبیر چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم خاطرنشان کرد: در چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم 53 اثر در بخش پویانمایی و 24 سریال داریم که قرار است اسامی برندگان‌شان امشب در همین مراسم اعلام شود.

**معرفی برگزیدگان چهارمین جشنواره جام جم

*جوایز پویانمایی
بهترین فیلمنامه: سیاوش زرین آبادی، مهدی حیدریان برای «پهلوانان»
بهترین انیمیت: محمد مهدی احمدی سرپرست انیمیت «تاریخ از این ور»
بهترین موسیقی: عمران طاهری برای «بازمانده»
بهترین کارگردان: بابک و بهنود نکویی برای «روبی و جوجه ها»
بهترین طراحی فضا: بهروز یغماییان، نگار یغماییان، رامک امین کاظمی و احسان طاهری برای «موزه»
بهترین تهیه کنندگی: رضا تقدسی برای «مهارت های زندگی»
بهترین میان برنامه: علی درخشی، رضا علی اکبریان کاهانی برای «فوتبال مدرن»
بهترین کلیپ موزیکال: مهناز یزدانی و حسین نظرپور برای «شادمانه»
بهترین دستاورد فنی و هنری: وحید شاکری برای «رقص قاصد ها»
طراحی شخصیت: محمد میروهابی برای «سارا و سامان»

*جوایز مسابقات تلویزیونی
بهترین مسابقه میدانی: «ناهار فامیلی» به تهیه کنندگی بلال الفت از شبکه افق
بهترین کارگردانی مسابقه میدانی: «تیپ مخصوص» به کارگردانی مجید بهرامی مقدم از شبکه یک
بهترین مسابقه استودیویی: «جادوی صدا» به تهیه کنندگی حسین حسین خانی از شبکه سه
بهترین کارگردانی مسابقه استودیویی: سید وحید حسینی برای مسابقه «دستپخت» از شبکه یک
برترین اجرا: این جایزه با تقدیر از حسین رفیعی و جواد مولانیا به افشین زی نوری برای جادوی صدا در شبکه سه و هوش برتر در شبکه نسیم اهدا شد.
بخش طراحی صحنه و دکور: لوح تقدیر برای پیمان قانع برای کودک شو در شبکه نسیم. جایزه اصلی به مهدی هاشمی برای طراحی هوش برتر از شبکه نسیم رسید.
تقدیر ویژه هیات داوران: وحید مرتضوی برای برنامه های بشارت و اسرا
جایزه ویژه قرارگاه کارآفرینی: حسین افشار برای مستند مسابقه خانه ما

*جوایز مستند
بهترین پژوهش: محمد مقدم برای ایران در سپیده دم از شبکه یک
بهترین کارگردانی: جایزه مشترک برای محمد کارت کارگردان «آوانتاژ» از شبکه مستند و فتح الله امیری و نیما عسگری برای «محیط بان و پلنگ» در شبکه جام جم
بهترین فیلم: آرش لاهوتی برای «آبی کمرنگ»
جایزه ویژه هیات داوران: موسی جابری برای مستند «اقلیم» شبکه سه

*جوایز سریال
بهترین تهیه کننده: محمدرضا شفیعی برای سریال «کیمیا» شبکه دو
بهترین کارگردانی: عزیزالله حمیدنژاد برای «چرخ فلک» شبکه یک
بهترین نویسندگی: علیرضا طالب زاده برای «چرخ فلک»
بهترین بازیگر مرد: با تقدیر از بازیگران چرخ فلک و دیوار به دیوار، جایزه به فرهاد آییش برای دیوار به دیوار و پرده نشین تعلق گرفت.
بهترین بازیگر زن: بهناز جعفری برای «زیر پای مادر»
جایزه ویژه هیات داوران برای فرهنگسازی به سروش صحت برای نویسندگی و کارگردانی «لیسانسه ها» تعلق گرفت.
در بخش آرای مردمی بهترین سریال از نگاه مخاطبان «پایتخت 4» به تهیه کنندگی الهام غفوری اعلام شد.
بهترین تیتراژ از نگاه مخاطبان: احسان خواجه امیری برای سریال هشت و نیم دقیقه.
به گزارش ایرنا، مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره تولیدات تلویزیونی جام جم با حضور رئیس رسانه ملی و مدیران شبکه های مختلف و جمع کثیری از هنرمندان در سالن همایش های صداوسیما برگزار شد.
فراهنگ**9246*شبس*1613*