دسته : طراحی قالبتاریخ: 2017/11/27
کارنامه 90 روزه شورای شهر پنجم

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، از آغاز به کار شورای شهر پنجم تا کنون 90 روز گذشته است در این گزارش سعی شده است تا عملکرد شورای پنجم در سه ماهه نخست کاری خود بررسی شود.

جزئیات عملکرد شورای پنجم با استناد به دستور جلسات

در طول این مدت 23 جلسه رسمی برگزار شده است که 22 جلسه به صورت علنی و 1 جلسه به دلیل بررسی نامه های محرمانه به صورت غیر علنی بوده است.

گفتنی است شورای شهر پنجم پس از انتخابات و تا قبل از شروع به کار رسمی خود 30جلسه برگزار کرد که در طول این 30 جلسه کلیه محتوای جلسات مربوط به انتخاب شهردار بوده است.

یکی از شعار های منتخبین شورای شهر پنجم در زمان قبل از انتخابات عملکرد همراه با شفافیت بوده است که در طی فرآیند انتخاب شهردار با برگزاری جلسات علنی و تصمیم اعضا به برگزاری تمامی جلسات هفتگی به صورت علنی تا حدود زیادی به این شعار عمل شد.

در زیر نگاهی به محتوای جلسات برگزار شده تا کنون میاندازیم.

تعداد جلسات برگزارش شده:23 جلسه

تعداد دستور جلسات :143 دستور جلسه

محتوای دستور جلسات:

– 85 دستور جلسه مربوط به معرفی و انتخاب اعضای شورای شهر برای عضویت در سازمان ها و نهادهای مختلف بود.

– 14 دستور جلسه مربوط به حضور مهمانان از نهادهای مختلف در جلسات علنی شورای شهر بود.

– 17 دستورجلسه مربوط به بررسی طرح های مختلف 

– 11 دستور جلسه در ارتباط بررسی پلاک های ثبتی مروبط به ساخت و ساز در فضای سبز

– 16 دستور جلسه هم برای قرائت قرآن کریم در ابتدای جلسات بود که در برخی جلسات جزو دستور جلسه آمده بود و در برخی از جلسات خارج از دستور جلسه قرائت شد.

همان طور که از جزئیات دستورجلسات مشخص است بیشترین زمان شورای شهر پنجم تا کنون صرف انتخاب و عضویت اعضا در نهادها و سازمان های مختلف بوده است. 

گفتنی انتخاب عضویت اعضای شورای شهر در سازمان های مختلف در صورتی انجام میشود که شورای  شهر میتواند نمایندگانی خارج از اعضای شورا برای عضویت در نهادهای مختلف انتخاب کند و باید دید با توجه به مصوبه هیات دولت مبنی بر محدود بودن ساعات کار اعضای شورای شهر در ماه این فعالیت به چه شکلی ادامه خواهد اشت.

یکی دیگر از نکاتی که مورد انتقاد عملکرد شورای شهر قرار گرفته است بررسی املاک ثبتی برای اخذ مجوز ساخت و ساز در فضای سبز است.

با تصویب شورای شهر 100 ملک که در شورای شهر چهار حکم به باقی ماندن فضای سبز و عدم مجوز ساخت و ساز داده شده بود در این شورا مجددا به دستور کار شورا برای بررسی بازگشت.

به طور کلی عملکرد شورای پنجم از آغاز تا به امروز مورد انتقاد قرار گرفته است و منتقدین معتقدند تا کنون اقدام خاصی از سوی شورای شهر برای حل مشکلات کلان شهر صورت نگرفته است وشورای شهر فقط به اطلاع رسانی معضلات موجود می پردازند و اعضای شورای شهر بدون برنامه عمل می کنند.

 به سراغ خود اعضای شورای شهر پنجم رفتیم تا ببینیم نظرشان درباره عملکردشان از آغاز تا به امروز چیست که چنین از عملکرد خود گفتند:

شورای پنجم  در نوع خود کم نظیر است

زهرا نژادبهرام، عضو هیات رییسه شورای شهر پنجم در گفت و گو با خبرنگار برنا در خصوص عملکرد شورای پنجم گفت:فکر می کنم شورای شهر پنجم یک شورای شهر متفاوت از چند جهت است، شورای پنجم  از نظر انرژی و مطالباتی که از طرف مردم صورت می گیرد در نوع خودش کم نظیرترین است و شورای پنجم منحصر به فرد است زیرا تمام مطالباتی که در سطح جامعه و مردم می شود همه وحدت رو به شورای شهر پنجم است و این مسئولیت ما را بیشتر می کند و هم ضرورت جدی نسبت به مسایل شهری را افزایش می دهد .

او ادامه داد:از سوی ما به عنوان هیئت رییسه تلاش جدی برای مقدمات شورا صورت گرفت و باید به اصلی ترین مسایل شورا ورود پیدا کنیم و باید سریع به آنها پاسخ دهیم ، چیزی که برایمان اهمیت دارد استراتژی مناسب در دستور کار هیئت رییسه است که باید مشخص شود ، نکته بعدی که برایمان مهم است پرداختن به مسائلی است که از دوره های قبل باقی مانده بود که در اسرع وقت باید تعیین تکلیف شودزیرا  شورای چهارم در اواخر طول عمرش حرکت های مطلوبی ،از جمله طرح توقف برج ها برای  بهبود اوضاع شهری در دستور کار داشته است.

شورای پنجم یک شورای جدی و پرکار است

زهرا صدر اعظم نوری، در خصوص عملکرد شورای پنجم به خبرنگار برنا گفت: سه ماه زمان کافی برای اینکه عملکرد یک مجموعه 21 نفری که ماموریت 4 ساله دارد ارزیابی شود نیست اما به هر حال می شود گفت شورای پنجم یک شورای جدی و پرکار است ، قبل از رسمی شدن شورای شهر در طی 3 ماه خیلی کار کردیم و حدود 31 جلسه مستمر داشتیم و بعد از آن هم که به صورت رسمی شورا افتتاح شد فعالیت ها را ادامه دادیم به هر حال چون رویکردها عوض می شود طبیعی است که سازوکار مناسب آنها فراهم شود و کاری که این شورا کرد اینکه این ساختار را یک مقدار بازنگری کرد و یک مقدار در جهت ساماندهی ساختار شورا تلاش کرد و کمیسیون ها و کمیته ها تشکیل شد و از افراد صاحب نظر و کارشناس و مشاورین دعوت شد ، به هر حال اقدامات خیلی خوبی را در این مدت کوتاه شورا انجام داده که امیدواریم استمرار پیدا کند، ما یکسری تغییرات و لوایح باقیمانده از دوره چهارم را مورد بازنگری قرار دادیم و آنهایی که امکان بررسی مجدد بود دنبال کردیم و در همین ارتباط اعضای شورا بازدیدهای خودشان را دارند اعمال می کنند و ارزیابی های خودشان را از موضوعات مختلف و نشست ها دارند، با گروه های مختلف جلسه دارند ، این شورا خیلی شورای فعال و پویایی است گرچه از نظر ضابطه اعضای شورا مدت زمانی که برایشان در نظر گرفته شده بود و زمان مصوب و الزام یک مدت زمان محدودی است و تمام طول هفته را اعضای شورا حضور دارند و کار می کنند و جلسه و بازدید دارند و یک شورای پویا و فعال است و به نوبه خودم مثبت ارزیابی می کنم.

شورای شهر پنجم در مسیر درست قرار دارد

محمود میرلوحی، عضو شورای شهر پنجم در گفت و گو با خبرنگار برنا در خصوص عملکرد شورای پنجم گفت:در این مدت که می گذرد فکر می کنیم که طبق برنامه داریم پیش می رویم و سعی می کنیم که از وقتمان استفاده کنیم ، کمیسیون ها شکل گرفت و کارهایی انجام شد ، مردم هنوز آثار تصمیمات را ندیده اند ولی در هر صورت با برنامه آمدیم و شورای عالی برنامه داد و ما برنامه داشتیم ،فکر می کنیم که در مسیر هستیم و یکی از حرف هایمان این است که دنبال تصویب قانون های جدید و انباشت قانون نیستیم، مقررات زدایی را می گوییم  بد است و در برنامه های شورا محیط زیست، ترافیک و مسایل آموزش و پرورش و ایمنی برای ما مهم است و هر کدام را در دستور داریم و بحث می کنیم و کار کارشناس انجام می دهیم و رویکردها را مشخص می کنیم و در هر حوزه ای یکی دو رویکرد کلیدی داریم و فکر می کنم که در مسیر هستیم.

عملکرد شورای پنجم همراه با شفافیت بوده است

الویری رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر پنجم نیز در خصوص عملکرد شورای پنجم به خبرنگار برنا گفت:از آغاز تا به امروز بنای ما بر شفافیت بود به عنوان مثال فرایند انتخاب شهردار را قدم به قدم به مردم گزارش می دادیم در زمانی که از کار رسمی شروع شد هم گزارشات جلسات علنی داده شده و هم مطالبی که در کمیسیون ها می گذرد به اطلاع مردم می رسانیم، تمامی طرح های نیمه تمامی که در گذشته باقی مانده در دستور کار جلسه علنی شورا قرار گرفت، کمیسیون ها بر مبنای شرح وظایفی که دارند لوایح و طرح های نیمه تمام را در دستور کار قرار دادند و برای آینده به عنوان مثال در مورد کمیسیون برنامه و بودجه بخواهم توضیح دهم سیاست های بودجه سال 97 را در دستور کار قرار دادند و الان بحث برنامه 5 ساله سوم در دستور کار دارد قرار می گیرد و همه چیز به صورت علنی و شفاف دارد انجام می شود.

در ادامه به سراغ چند تن از اعضای شورای شهر چهارم رفتیم تا نظر آن هارا در خصوص عملکر شورای پنجم جویا شویم که آنها چنین بیان داشتند:

باید به اعضای شورای شهر فرصت دهیم تا برکار مسلط شوند

مرتضی طلایی، نایب رییس شورای شهر چهارم  در مورد عملکرد شورای پنجم تا به امروز گفت:تقریبا 95 درصد  اعضای شورای شهر پنجم اولین بار است که پا به شورا گذاشته اند و سوابق کار اجرایی هم نداشته اند، طبیعی است اعضای شورای شهرتا بتوانند با محیط و کار و شیوه کار و مباحث گوناگون آشنا شوند چند ماه طول بکشد.

نایب رییس شورای شهر چهارم در خصوص تاثیر این موضوع بر مدیریت شهری گفت: باید بپذیریم که  تغییرات صددرصدی رخ داده و طبیعی است که زمان می برد تا دوستان  مسلط بر کار و پیگیر آن باشند.

طلایی ادامه داد:مسئله مهم راهبردهای شورای پنجم و مدیریت شهری در این دوره است و  می توان رابطه اش را با سیاست های کلان نظام و انقلاب و چشم انداز و بحث های گوناگون مورد ارزیابی قرار داد، ضمن اینکه باید درنظر داشته باشیم که زیرساخت ها در دوره های گذشته بالای 95 درصد تمام شده است و کیفیت کار مهم است به این معنا که به برنامه های نرم افزاری بپردازند. او در ادامه گفت: شورای شهر بایدارتقای سطح کارآمدی ها را نظارت کند وبا کنترل بیشتر و اصلاح رویه ها  از زیرساخت ها بهتر بهره برداری صورت بگیرد و کاربرد داشته باشد.

طلایی در پایان گفت: باید بپذیریم که این 5 و 6 ماه را هم شورا و هم شهرداری باید خودشان را پیدا کنند و بیشتر شاید بتوانیم از اول سال 97 در مقام یک ارزیاب و کارشناس نظر دهیم به اینکه روند کار در مدیریت شهری چه مسیری را طی می کند ،احساسم این است که این چند ماه را باید فرصت دهیم برای شورا و شهرداری که بتوانند مسلط بر همه امور شوند.

انتخاب اعضا برای عضویت در تهاد های مختلف در شورای قبلی در 3 جلسه انجام شد

قناعتی، عضو شورای شهر چهارم در این خصوص گفت:  من نمی گویم که شورای شهر پنجم بی برنامه است ،خود دوستان که به هر حال با یک پیشینه فکری و کاری و تخصصی که داشتند احساس کردند که می توانند در شهر تهران بیایند و نسبت به افرادی که هستند و قبلا بودند فعالیت بهتری داشته باشند و این احساس یعنی همان برنامه و قطعا باید با برنامه آمده باشند ، یکی از اعضای خود همین شورا مطرح کرده است که ما دستور جلسه نداریم و برای چه چیزی بیاییم ، واقعا بد است برای شورای شهر تهران که با همین مشکلاتی که دارد اعلام کند که برنامه نیست.

او در خصوص اینکه بیشتر وقت شورای شهر به انتخاب اعضا برای عضویت در نهادهای مختلف صرف شده است گفت:ما این موضوع را در شورای چهارم  در دو سه جلسه جمع کردیم، با توجه به اینکه دو جریان مخالف فکری هم بودیم ولی فکر می کنم حداکثر در سه جلسه روزهای اول گذاشته شد و این را سریع جمع کردیم و انتقادم این است که وقتشان را نگذارند که تو چکاره باش و  من باید چکاره باشم و سریع باید به موضوعات رسیدگی کنند.

انتظارات از شورای پنجم بیشتر از شوراهای قبلی است

غلامرضا انصاری، عضو اصلاح طلب شورای شهر چهارم در خصوص عملکرد شورای پنجم به خبرنگار برنا گفت:شورای پنجم در تاریخ حیات انتخابات شوراها بیشترین اقبال را داشت و ما با رأی میلیونی منتخبین تهران را انتخاب کردیم و شورای عالی اصلاح طلبان لیست شورای شهر را با شعارشفافیت، قانون مداری و اداره مطلوب شهر در چارچوب قانون و شعارهای محوری جریان اصلاح طلب معرفی کرد، بنابراین توقعی که از شورای پنجم است به مراتب بیشتر از شورای اول، دوم و سوم و چهارم است و امیدواریم که دوستان توفیق پیدا کنند در چارچوب برنامه های اعلام شده توسط شورایعالی اصلاح طلبان زمان انتخابات مطرح شد بتوانند اقدام کنند .

او ادامه داد:مدیریت شهری و شهرداری  باید جسارت، شجاعت، کارآمدی و حرکت بر مدار قانون را در دستور کار خود قرار دهد بنابراین هم شهردار محترم و هم شورای شهر باید این مطلب را جزو ملکه های ذهنی خودشان قرار دهند که در این چارچوب حرکت کنند و زمان بسیار کوتاه است و در یک چشم به هم زدن این 4 سال سپری خواهد شد، قطعا مردم انتظار حرکت رو به جلو و اقدامات قابل دید و مشاهده از دوستان دارند و ما یک سال و نیم دو سال آینده انتخابات مجلس را خواهیم داشت هم رقبا و هم مجموعه اصلاح طلبان و مردمی که به اصلاح طلبان اعتماد کردند انتظار عمل مثبت را از شهردار و مجموعه شورا دارند.