دسته : وردپرستاریخ: 2017/09/14
WordPress چیست؟

WordPress چیست؟
وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا کاملاً رایگان و اپن سورس هست (بر پایه مجوز GPL ) که شما بوسیله آن قادر خواهید بود براحتی یک وبلاگ فوتوبلاگ پادکست گالری و … بسازید. وردپرس توسط زبان بسیار محبوب PHP نوشته شده و از قدرت MySQL برای ذخیره داده ها استفاده می کند.

دو هدف اصلی سازندگان وردپرس راحتی کاربر در کار با این سیستم و رعایت استاندارد های جهانی هست. بهمین منظور شاید شما امکاناتی را که در یک CMS مشاهده می کنید بطور تمام و کمال در وردپرس نمی بینید به همین منظور سازندگان وردپرس با کدنویسی دقیق و کامل و در اختیار قرار دادن امکانات و API های فراوان برای توسعه دهندگان این امکان را ایجاد کرده اند که دیگران بتوانند براحتی اقدام به ساخت و توسعه افزونه برای وردپرس بکنند.

چرا وردپرس؟
پاسخ سریع به مشکلات امنیتی
در حالی که مشکلات امنیتی آنلاین هر روز یه مسئله بزرگتری تبدیل می شوند، این باعث دلگرمی است که اعضای تیم وردپرس بسیار سریع و به موقع نسبت به مسائل امنیتی جدید و کشف شده اقداماتی انجام می دهند.
دوستی با SEO
چیزی که امروزه برای قالب وب مسترها و به قولی ساکنان اینترنت اهمیت پیدا کرده است، بحث
SEO می باشد. در حال حاضر با امکانات موجود wordpress از زمره پیشگامان Search Engines Friendly می باشد. ضمن آنکه plugin هایی نیز در این رابطه در wordpress تعبیه شده اند که قدرت کار را تا میزان چشم گیری افزایش داده است.
استفاده آسان
شاید بر هیچ کس پوشیده نباشد، امکانات فوق العاده همیشه در کنار کاربری راحت کامل می شود، پس شاید پیش از هرچیزی داشتن یک محیط کاربر پسند بسیار مهم و ضروری باشد. این سیستم مدیریت محتوا چنان ساخته و پرداخته شده است که هم برای تازه کاران بسیار شیرین و دلچسب است و هم برای آن دسته از پیشکسوتان یا به قولی proffessional ها که عمری را در این راه بوده اند. شاید موضوعی که به این بحث کمک کرده است، چیدمان جالب و همچنین استفاده از فناوری های به روز مانند ajax و … است و مورد دیگر، غالب کارها در کمترین زمان و گاهی با یک کلیک مانند بروزرسانی سایت !

ویژگی های نسخه جدید
در زمانی که ما در حال نشوتن این کتاب بودیم نسخه wordpress 2.8 بصورت آزمایشی در دسترس کاربران و توسعه دهندگان برای بیان نقاط ضعف قرار گرفته بود. از آن جا که بهتر بود به نسخه ای پرداخته شود که stable یا پایدارتر باشد، ما بنا را بر نسخه 2.7.1 گذاشتیم. در زیر تعدادی از ویژگی های نسخه جدید که تازه به این نسخه اضافه شده است و در نسخه های قدیمی تر نبوده است را با ذکر توضیح مختصری بیان شده ایت. (در نسخه جدید حدود 411 ویژگی نو اضافه شده بود)

در بخش دیدگاه:
1. امکان بستن بیان دیدگاه در پست های قدیمی: گاهی لازم است، تا تمرکز خود را برروی دیدگاه های پست های جدید گذارید و نیازی نمی بینید تا دیگر به پست های قدیمی جوابی داده شود. از این رو در نسخه جدید چنین امکانی در اختیار کاربران قرار گرفت.
2. صفحه دار کردن دیدگاه ها: در بعضی موارد آنچنان تعداد دیدگاهها زیاد است که بررسی و حتی دنبال کردن آن ها برای کاربران و مدیران نیز سخت است، از این رو چنین امکانی داده شده است تا کاربران دیدگاه ا را در صفحاتی جدا بررسی نمایند.
3. امکان پاسخ دهی به دیدگاه ها در پنل مدیریت: امکانی که واقعاً مدت ها کاربران این سیستم به دنبال آن بوده اند.
4. کلیدهای میانبر برای توضیحات: این ویژگی نیز کار مدیران را در بخش مدیریت دیدگاه ها بسیار ساده کرده است، در فصل ای جلوتر این ویژگی کاملاً بررسی شده است.

در بخش قالب ها و افزونه ها
1. نصب افزونه با یک کلیک: این امکان نیز قابلیتی بی نظیر را برای مدیران فراهم آورده است.
2. مرور افزونه ها: یکی دیگر از امکاناتی که مدیران به دنبال آن بوده آند، امکان مشاهده افزونه های فعال و غیرفعال بوده است که در این نسخه گنجانده شده است.
3. امکان سنجاق کردن پست: قابلیتی که در نسخه گذشته با افزونه ای با نام wp-sticky رفع می شد، امروز در خود وردپرس گنجانده شده است.
4. بروزرسانی هسته وردپرس با یک کلیک: این قابلیت آنچنان کار را برای مدیران ساده کرده است که دیگر شاهد هیچ آرزوی جدیدی نداشته باشند.
5. اطلاع در مورد نسخه جدید قالب ها: آنچنان که مدیران امروز می توانند بسادگی از آمدن نسخه جدید افزونه در پیش خوان آگاه شوند، می توانند در مورد نسخه جدید قالب ا با ویژگی Theme Update API Notices آگاهی یابند.
6. QuickPress : امکانی که واقعاً کار را برای کاربرانی که با اخبار و وقایع درگیر هستند راحت کرده است، این امکان باعث شده است تا شما بدون هیچ دردسری در صفحه اول پیش خوان مبادرت به ارسال پست نمائید.